Co to znaczy, że paleta jest fumigowana?
Kiedy istnieje konieczność dystrybucji towarów do innych krajów, trzeba odpowiednio zabezpieczyć ładunek. Aby było to możliwe, należy spełnić określone warunki, w tym przystosować opakowania do obowiązujących standardów. Jednym z zabiegów, jakim powinny być poddane palety drewniane czy skrzynie, jest fumigacja. Czytając dalszą część wpisu, dowiesz się, czym cechują się palety fumigowane i kiedy należy je stosować.
Co to jest fumigacja i czym są palety fumigowane?
Fumigacja to proces regulowany przez standard ISPM 15 lub IPPC, który odnosi się do obróbki opakowań drewnianych i drewna. Celem jest zwalczanie różnego rodzaju organizmów, które mogą być szkodliwe i przeciwdziałanie rozwoju pleśni. Drewno fumigowane, a więc oznaczone certyfikatem IPPC, jest wolne od szkodników. Sam proces polega na mechanicznej obróbce drewna, podczas której usuwane są pozostałości kory drzewnej — wówczas paleta oznaczana jest literami DB. Oprócz tego może zostać opatrzona symbolem MB, jeśli dodatkowo zastosowano odkażanie poprzez gazowanie bromkiem metylu. Istnieje też jeszcze jedna metoda fumigowania, czyli tzw. heat treatment, który polega na suszeniu drewna w wysokiej temperaturze przez odpowiedni czas. Wówczas na opakowaniu pojawia się oznaczenie HT. Wszystkie te zabiegi wykonywane są dla zagwarantowania maksymalnego bezpieczeństwa poprzez uniemożliwienie rozprzestrzeniania się szkodników pod postacią zarodników czy nasion.
Drewniane palety fumigowane są bezpieczne i legalnie można z nimi wjechać na teren innych państw. Warto jednak zwrócić uwagę na inne korzyści. Jest to nie tylko jedna z najlepszych metod, aby wyeliminować wszelkie szkodliwe grzyby i szkodniki, ale też sposób na przedłużenie żywotności palet. Podczas procesu obróbki cieplnej z drewna usuwana jest wilgoć, więc jest ono trwalsze, a jednocześnie zmniejsza się jego waga, co z kolei przekłada się na redukcję kosztów wysyłki i transportu oraz mniejsze obciążenie urządzeń transportowych. Palety poddane fumigacji z certyfikatem IPPC nadają się też do recyklingu i mogą być ponownie wykorzystane bez potrzeby przetwarzania lub znakowania.
Kiedy paleta musi być fumigowana?
Palety fumigowane wykorzystywane są w eksporcie i imporcie międzynarodowym. Warto jednak podkreślić, że w obrocie transgranicznym na terytorium Unii Europejskiej certyfikat IPPC nie jest wymagany — za wyjątkiem niektórych krajów członkowskich (np. transport między Portugalią a Hiszpanią). Jednak już w przypadku krajów, które nie są członkami UE, drewno opakowaniowe musi być zgodne z wymogami standardu ISPM 15, aby można było je wwieźć na teren UE.
Palety fumigowane znajdują zastosowanie nie tylko w transporcie międzynarodowym, ale i do przechowywania opakowań przeznaczonych do pakowania produktów konsumpcyjnych.