Czym są tzw. europalety?
Jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych do codziennej pracy wielu firm zajmujących się logistyką czy transportem są europalety. Nie każdy wie, że takie konstrukcje muszą mieć odpowiednie wymiary i spełniać stosowne wymagania. Jaki jest ich maksymalny udźwig, do czego można je wykorzystywać, z czego są zrobione i co jeszcze należy wiedzieć o europaletach?
Jakie są wymiary europalet i jakie są ich cechy charakterystyczne?
Europalety to jedne z popularniejszych konstrukcji wytwarzanych przez producentów palet drewnianych. Warto wiedzieć. Że aby je rozpoznać, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich wymiary, które zostały określone w normie europejskiej UNE-EN 13698-1. Są to palety typu 1, których wymiary wynoszą 1200 × 800 mm. Jeżeli natomiast chodzi o ich wagę, to wynosi ona około 25 kilogramów, natomiast nośność waha się od 1000 do 1500 kilogramów.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której europaleta jest wykorzystywana wyłącznie do przechowywania towarów – wówczas nośność sięga aż do 4000 kilogramów. Niemniej ważna jest konstrukcja palet EURO. Muszą mieć bowiem skosy w czterech rogach i ostre krawędzie fazowanych prowadnic. Oprócz tego można je też rozpoznać po tym, że mają znak EUR w owalu prawego wspornika. Środkowy wspornik z kolei powinien być oznaczony alfanumerycznie.
Do czego można wykorzystywać europalety? Jakie branże z nich korzystają?
Z uwagi na to, że na europaletach można przechowywać i transportować ciężkie ładunki, znajdują zastosowanie w wielu branżach. Są wykorzystywane przede wszystkim:
- w logistyce,
- w transporcie,
- w magazynach (na przykład hurtownie albo sklepy).
Rzeczy, które znajdują się na paletach, można w łatwy sposób zabezpieczyć za pomocą folii stretch czy pasów transportowych. Jedną z branż, w której są wykorzystywane niezwykle często, jest branża spożywcza. Służą tam jako urządzenia transportowe do przewożenia żywności, na przykład owoców i warzyw. Ze względu na udźwig palet EURO, konstrukcje są niezbędnym elementem wyposażenia rozmaitych magazynów, w których są składowane ciężkie materiały. Mogą to być narzędzia, artykuły budowlane czy inne elementy.