Standard palet EPAL – co to takiego?
Niemal wszyscy wiedzą mniej więcej, czym są europalety. Zapytani jednak o standard EPAL bardzo często nie mają pojęcia na jego temat. Ma on związek z organizacją EPAL, dzięki której produkowane są certyfikowane palety – spełniające określone wymagania i wyróżniające się tym samym wysoką jakością wykonania.
Paleta EPAL to zgodna z wyznaczonymi przez Europejskie Stowarzyszenie palet (EPAL) na podstawie europejskiej normy EN 13698-1 oraz Kodeksu UIC 435 standardami drewniana paleta o konkretnej charakterystyce. Przy czym surowym restrykcjom podlega zarówno produkcja wyrobów tego typu, jak i forma gotowych palet.
Palety, które spełniają standard EPAL, mają ściśle określone wymiary i cechy wybranych elementów. Ponadto zostały one podane termicznej obróbce fitosanitarnej ISPM15, dzięki czemu są pozbawione wszelkich drobnoustrojów, a nawet szkodników. Wyróżniają je też specjalne oznaczenia („EPAL” na lewym wsporniku i „EUR” na prawnym wsporniku).
Jakie są rodzaje palet EPAL?
Palety drewniane EPAL są dostępne w rozmaitych wariantach. Na najbardziej popularnej europalecie dostrzec można oznaczenie EPAL 1. Wymiary wyrobów tego typu to 800 × 1200 mm. Wyróżnić też można europaletę EPAL 2 – o wymiarach 1200 × 1000 mm, europaletę EPAL 3 – o wymiarach 1000 × 1200 mm czy europaletę EPAL 6 i europaletę EPAL 7. Wszystkie wyżej wymienione palety znajdują zastosowanie w transporcie i na magazynach.
Oznaczenie „EPAL” można też zauważyć na zwykłych paletach. Dostępne w sprzedaży są między innymi palety EPAL CP1 – idealne do transportu i magazynowania towarów w workach, pudłach i kartonach, palety EPAL CP2 będące alternatywą dla europalet EPAL, palety EPAL CP3 służące do przewozu beczek czy palety EPAL CP4 odpowiednie do transportu i magazynowania towarów w workach.