Z jakich elementów składają się palety drewniane?
Palety to niepozorne, ale bardzo ważne elementy, które ułatwiają szeroko pojęty transport i logistykę. Dzięki swojej wysokiej jakości i przemyślanej konstrukcji świetnie sprawdzają się w przypadku magazynowania dużych partii materiału. Jednak aby rzeczywiście spełniały swoje zadanie i gwarantowały efektywność, ważne jest ich odpowiednie wykonanie. Z jakiego materiału są tworzone palety? I z jakich elementów się składają? Na te inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Palety drewniane - czym są?
Czym w ogóle są palety? To wysokiej jakości konstrukcje, które dzięki swojej formie umożliwiają przesyłanie i magazynowanie materiałów w sposób bezpieczny i wygodny. Propozycje te są znane od dawna, jednak ich popularność wciąż rośnie.
Palety mogą być zbudowane z różnych materiałów, w tym z drewna, plastiku oraz z metalu. Najczęściej spotykane są produkty wykonane na bazie drewna - zarówno liściastego, jak i iglastego. Palety wykonane z drewna liściastego, takiego jak dąb, są bardzo wytrzymałe, jednak dość drogie, a co za tym idzie nieekonomiczne. Nic więc dziwnego, że znacznie częściej możemy spotkać się z paletami bazującymi na drewnie sosnowym lub świerkowym. Drewno iglaste jest bowiem bardziej dostępne, tańsze, a także łatwiejsze w obróbce i modyfikowaniu. Jednocześnie wykonane z niego palety wyróżniają się wysoką jakością.
Z jakich elementów się składają?
Jednak z jakich elementów składają się palety drewniane? Ich konstrukcja wydaje się dość prosta jednak w rzeczywistości jest ona zaplanowana tak, by wyróżniać się najwyższymi parametrami i doskonałą wytrzymałością. Palety drewniane składają się więc z desek, na których opiera się cały towar, a także z umieszczonych prostopadle wsporników.
W czasie tworzenia palet niezwykle ważne jest dobranie odpowiednich wymiarów. To właśnie od nich zależy bowiem wytrzymałość danego elementu i ilość materiału, który może zostać przetransportowany. Jedne z najczęściej stosowanych wymiarów to 800 na 600 milimetrów, 800 na 1200 milimetrów, 1000 na 1200 milimetrów, a także 1200 na 1200 milimetrów.
Wśród palet drewnianych wyróżniamy:
- Palety otwarte (czterowejściowe, blokowe), których konstrukcja składa się z drewnianych bloków łączących się z deskami na brzegach i pośrodku. Palety otwarte są uniwersalne i świetnie sprawdzają się w magazynach automatycznych.
- Palety zamknięte (czterowejściowe, blokowe), których konstrukcja składa się z drewnianych bloków łączących się z deskami z wszystkich czterech stron oraz w środku.
- Palety Stringer (czterowejściowe, zamknięte od dołu), które wyróżniają się konstrukcją blokową z bocznym wzmocnieniem oraz wycięciem dla wideł (obecnych w wózkach paletowych, pojazdach z ramionami podporowymi, wózkach typu reach truck, wózkach czołowych).
- Palety Bearer (dwuwejściowe, blokowe), które należy unosić przy pomocy wózka czołowego.